W jakich firmach można wziąć pożyczkę od 18. roku życia?

Wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia nabieramy pewności, że możemy w swoim życiu robić dosłownie wszystko, co nam się żywnie podoba i że w tym nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Jak się jednak okazuje, osiemnastolatkowie wciąż nie są uprawnieni absolutnie do wszystkiego. Tyczy się to przede wszystkim kwestii związanych z finansami, bankowością czy zaciąganiem zobowiązań kredytowych oraz pożyczkowych. Dla banku ma znaczenie i robi różnicę, czy i w jaki sposób młoda osoba osiąga swoje dochody, a posiadanie prawa jazdy, dowodu osobistego, a nawet własnego samochodu czy prawa do głosowania niewiele zmienia w tej kwestii.

Nie w każdej firmie dostaniesz pożyczkę

Obecnie na rynku finansowym jedynie kilka firm jest skłonnych przyznać osobie zaledwie osiemnastoletniej obciążenie finansowe. O ile większość osób tuż po ukończeniu osiemnastego roku życia jest w stanie spełniać warunki i wymogi pożyczkodawców, a więc są obywatelami Polski, posiadają własne, indywidualne konto bankowe, bardzo często posługują się nawet jedynie bankowością elektroniczną, posiadają własny telefon komórkowy i nie zalegają z opłatami, a także mają czystą historię kredytową i nie zalegają z żadnym spłacaniem zadłużeń, ponieważ zwyczajnie najczęściej nie posiadają żadnych z nich. Zawsze jednak dla firmy pożyczkowej osoba jedynie pełnoletnia jest rodzajem sporego ryzyka, a powodów tego stanu rzeczy jest kilka.

Dlaczego pojawiają się limity w pożyczkach dla młodych osób?

Ciężko jest nam sobie raczej wyobrazić w pełni usamodzielnionego osiemnastolatka, który posiada własne, niezależne od rodziców źródło dochodu, a więc pracę lub chociażby płatny staż, własne konto bankowe i tak zorganizowany budżet domowy, który umożliwi regularne i terminowe spłacenie wziętego na siebie zadłużenia. Banki czy pożyczkodawcy wymagają posiadania określonego, w dodatku stałego źródła dochodu jako zapewnienie i gwarancja spłaty pożyczonych pieniędzy w określonym w umowie czasie. Brak spłaty w terminie powoduje uruchomienie sankcji – przede wszystkim finansowych i zdecydowanie nie wyglądających już tak kolorowo, jak promocyjna oferta darmowej pożyczki nawet do 10 000 złotych w zasadzie dla każdego. Nieudana próba wzięcia pożyczki w tak młodym wieku może być początkiem serii poważnych problemów, z których czasem trudno znaleźć dobre wyjście.